Чим різати оцинкований лист?

 

Інструменти для різання листів металу

Листовий метал з оцинковковкою широко використовується в будівництві і обробці, з нього виготовляють різні металоконструкції. Щоб згинати залізо, вирізати з нього окремі фрагменти, задіють різні інструменти. Сьогодні ми розглянемо, як рівно різати оцинкований лист різними способами. Це стане в нагоді як домашнім, так і початківцям майстрам, які працюють в сфері будівництва.

При виборі пристосування має значення мета, особливості полотна – розмір, товщина, тип покриття. Також необхідно враховувати точність, акуратність і швидкість процесу. Наприклад, для швидкого різання без акценту на рівність відрізний кромки можна застосувати електроножиці. У побуті, щоб відрізати потрібний фрагмент, використовують ножиці для металовиробів. Але для довгих смужок потрібно інший метод.

Отже, чим різати оцинкований лист – основні засоби:

 • болгарка;
 • низькооборотна пила;
 • електроножиці;
 • ножівка;
 • лобзик для металевих поверхонь.

Для тонкого металопрокату і невеликого обсягу робіт призначені ручні моделі, для товстого – електричні.

Як болгаркою різати лист металу

Перед тим як різати оцинкований лист кутовий шлифмашинкой, слід уважно вивчити правила її експлуатації:

 • використовувати коло з зубами з твердого сплаву;
 • розрізати при обертанні на низьких оборотах;
 • кромку обов’язково обробити антикорозійним складом.

За допомогою болгарки можна досить швидко виконати розкрій, якщо точність не має першочергового значення. Недоліком такого способу є нерівна лінія відрізу, яку потрібно додатково обробляти.

Така технологія металообробки не застосовується для профнастилу з полімерним покриттям. При контакті диска з поверхнею утворюються іскри, які можуть пошкодити захисно-декоративний шар. Як варіант – можна встановити спеціальний безпечний диск. Після розкрою кромку забарвлюють спеціальним складом. Такий метод застосовують, коли необхідно виготовити огорожу, навіс або козирок над порогом.

Ножовка по металу


Цей недорогий і простий ручний інструмент є у кожного домашнього майстра. З його допомогою можна рівно відрізати металеву смугу або квадрат. З огляду на значні витрати сил, високу трудомісткість, такий спосіб застосовується тільки для невеликої роботи. В такому випадку також потрібно практика, щоб утримувати ріжуче полотно рівно і не зламати його.

Електролобзик

Для фігурного розкрою сталевого полотна призначений електричний лобзик. З його допомогою можна вирізати кола, овали, багатокутники і фігури складної геометричної форми. При експлуатації лобзика треба враховувати наступні моменти:

 • застосовувати дрібнозубчастий пилу;
 • встановити зворотно-поступальний режим;
 • в процесі різання постійно контролювати нахил пилки.

Буде потрібно запас ріжучих елементів, оскільки витратні матеріали швидко виходять з ладу. Така технологія може бути застосована, коли необхідно обробити кілька профільованих листів з висотою хвилі не більше 25 мм.

Циркулярна пила

У деяких випадках можна скористатися циркуляркою. Якщо треба розрізати профнастил, пилу включають на низькі обороти, щоб не зіпсувати полімерну захист. Рекомендується встановити на інструмент диск по алюмінію. Полотно під час розкрою повинен міцно тримати помічник майстра.

Перевагою методу є відсутність іскор, які можуть пошкодити захисний шар на профлист. Щоб розкроїти матеріал, попередньо готують викрійки з фанери. Паз в заготівлі прорізають не до кінця, щоб гостра частина не подряпала поверхню.

Для застосування в професійній сфері найкраще придбати двухдисковую модель. На відміну від кутової шліфувальної машини, вона практично не створює сильного шуму.

Чим і як виготовити отвір в листі металу?

Щоб правильно підібрати обладнання для створення отворів, точно визначають його діаметр. Для невеликих – підходить дриль зі свердлом для металевих виробів.

Для великого діаметру на дриль встановлюють коронку. Щоб не було іскроутворення, під час свердління профнастилу слід вибирати твердосплавну насадку, яка свердлить без нагріву. Велике коло вирізають за допомогою інструменту з дрібнозубчастої пилкою.

Ми з’ясували, чим і як розрізати оцинкований лист і профнастил з полімерним покриттям. Тепер зупинимося на деяких особливостях даного виду металообробки. Простіше і легше всього – розкроїти рівне, гладке полотно, без гофрованої поверхні.

Але для покрівельних робіт, будівництва парканів, оздоблення фасаду часто використовують профнастил з різною висотою хвилі. Працювати з таким матеріалом досить складно, в даному випадку будуть потрібні певні навички та спеціальне ріжуче пристосування. Складність обробки полягає в низькій стійкості полімерів до дії термічних факторів. Тому для розкрою профлистов майстри застосовують циркулярку або ручне ріжуче пристосування. В такому випадку не відбувається перегрів.

Після завершення робіт з розкрою полотен з цинковим або полімерним покриттям відрізну кромку ретельно обробляють складом для захисту від корозії. Процедура є обов’язковою, оскільки профнастил призначений для вуличних конструкцій та оздоблення, тому він постійно піддається впливу вологи, перепаду температури та інших негативних факторів.